Mít vše hotovo i na mateřské

Mít vše hotovo i na mateřské

„Nic neunavuje tak, jako věčné čekání na dokončení úkolu.“

William James americký filozof, psycholog a pragmatik 1842 – 1910

“Mít vše hotovo?” I s dětmi?

Přejete si také někdy “mít vše hotovo?” Nemít už žádné další úkoly a povinnosti a užívat si tu až téměř dětskou bezstarostnost?

Přijde vám, že “mít vše hotovo” by byl sice krásný stav, ale v běžném životě je naprosto nereálný a s malými dětmi naprostá utopie? No nalijme si čistého vína 😄 Je to tak. 😄

Ale nebuďte zklamaní, mám pro vás dobrou zprávu 🙂 Existuje spoustu technik, jak skutečně dosáhnout stavu, kdy se nemusíme nutně cítit neustále zahlceni úkoly, pod tlakem či stresem.

Miluju knihy. Obyčejné i neobyčejné. A už přes pět let i knihy z kategorie osobního rozvoje.

Možná si teď říkáte, “Co mají všichni s tím osobním rozvojem?” Zcela upřímně, než jsem začala řešit samu sebe, nezavadila jsem o ně téměř vůbec. Jakmile jsem však začala postupně sama v sobě otevírat určitá nedořešená témata (ať už z práce, osobního života, nebo dětství), začaly mi do cesty přicházet samy.

Od té doby věřím, že to, co potřebujeme, si nás nalezne samo v tu pravou chvíli, pokud se tomu otevřeme. A navíc v knihách je obrovské množství inspirace. A je jen na vás, kolik té inspirace si doslova přetáhnete do svého života.

"V inspiraci se skrývá kouzlo, které nám může být odhaleno. Nikoli však našim očím, ale srdci."

--Denisa Jaukerová

GTD od Davida Allena

Jednu takovou dávku inspirace jsem před časem nalezla v knize “Mít vše hotovo” od Davida Allena (aj. Getting things done). Jeho metoda známá jako GTD (getting things done = mít vše hotovo) si mě získala okamžitě. Metodu jsem ještě v den dočtení knihy zavedla a přizpůsobila svému životu mámy na mateřské. A používám ji stále.

Kniha Davida Allena mi doslova změnila život. Změnila mi totiž pohled na to, jak si můžu úkoly poskládat tak, abych je řešila rychleji a efektivněji, a hlavně, jak si vyčistit hlavu a nemít z ní úložiště nevyřešených záležitostí.

Smyslem tohoto článku však není popsat vám samotnou metodu. Pokud o GTD chcete vědět více, rozhodně doporučuji přečíst přímo Davidovu knihu. Co vám chci dnes předat, je však můj pohled na stav „mít vše hotovo“ a inspiraci, jak se vypořádat s úkoly, které v životě „musíme“ řešit.

No, zcela upřímně? Myslím si, že mít vše hotovo budeme mít pouze jednou v životě a to už nás skutečně trápit nebude 🙂 Možná trochu krutě řečeno, ale i to je nedílná součást života každého z nás.

Jaké kouzlo se tedy skrývá za tím "mít vše hotovo?"

„Mít vše hotovo“ osobně vnímám jako stav, kdy:

Máme přehled o tom, co potřebujeme a také chceme řešit a o těchto věcech jsme schopni efektivně a svobodně rozhodnout, kdy a zda vůbec je řešit musíme.

Umíme si SKUTEČNĚ určit priority a ve chvílích vyčerpání si dovolit některé záležitosti vypustit nebo alespoň na čas odložit (což není prokrastinace, ale záchrana svého nejen duševního zdraví 🙂 ).

Umíme svůj život vybalancovat. Řešit věci, do kterých se nám třeba i nechce, ale uděláme je zavčas a tak i bez stresu.

Čas na odpočinek pro nás není ten, který nám “zbyde”, ale vědomě si jej řídíme.

Dokážeme sebejistě říct NE, pokud cítíme, že je to nad naši kapacitu nebo že to nechceme.

A hlavně, vnímáme sami sebe, naši energii, potřeby ale také třeba sny.

A co to rozhodně není?

Rozhodně to není ale stav, kdy si sice dáme pomyslně (nebo i opravdově) nohy nahoru, jakože jdeme odpočívat, popíjíme kávu,… ALE! neustále si u toho vyčítáme, že bychom místo toho MĚLI jít něco dělat. Protože, co si budeme povídat, pořád je co na práci 🙂 A snad úplně nejvíc, když se staneme maminkou a máme malé děti. Péče o ně, domácnost a vše okolo je jeden nekončící úkol za druhým.

Tak, jak můžeme dosáhnout blahého pocitu z dokončených úkolů, a nebýt pod stresem, kolik toho musíme neustále dokola řešit?

Klíčem k této pomyslné Pandořině skříňce je následující:

Efektivní systém poznámek

Zapisujte si všechno, co je potřeba zařídit, nakoupit, objednat, kam zatelefonovat, atd.

Ale nejen to, i vaše sny, nápady na dárky, a také zajímavá místa, která jednou chcete navštívit; knihy, které chcete číst; kurzy, které chcete studovat; prostě cokoli vás napadne.

Zapisujte ale opravdu vše a nejlépe na jedno místo. Jen tak totiž budete moci vyčistit hlavu a nedržet v ní všechny ty úkoly a nápady.

Jen vy rozhodujete o tom, co budete řešit jako první, co necháte na „někdy/možná v budoucnu.“

Že jste ještě nenašli ten pravý vyhovující systém? To nevadí. Hledejte dál a nevzdávejte to. Můžete třeba sledovat můj blog. Chystám pro vás článek na toto téma.

Úkoly zatříděné dle kategorií

Plánovali jste si doposud úkoly tak, že jste si na každý den naplánovali XY aktivit? A daří se vám je všechny do puntíku plnit tak, že si nepřipadáte jako honící pes?

Zkuste úkoly od teď třídit do kategorií. Co je tím myšleno? Do zápisníku nebo do poznámek v chytrém telefonu vytvořte kategorie, např.

  • pochůzky (pošta, nákup, vyzvednutí věcí z čistírny, úřady, atd.),
  • telefony/ maily (kontakty, kam je potřeba zavolat – objednat se k zubaři, zavolat rodičům, zarezervovat restauraci na výročí,…),
  • platby (co je potřeba zaplatit a kdy),
  • projekty (dlouhodobější úkoly typu: probrat fotky, rekonstrukce koupelny prostě jakákoli aktivita, pod kterou se nenápadně skrývá více úkolů a věcí k řešení),
  • osobně také mám vytvořenou kategorii domácnost, kam zapisuju činnosti, které chci v rámci domácnosti udělat (probrat knihovnu, vytřídit dětem oblečení, apod.)…..

Kategorie si postupně upravujte tak, aby vám to vyhovovalo. Přidávejte i ubírejte, kdykoli to tak budete vnímat.
Úkoly pak řešte najednou. Máte někam zavolat? Vyřiďte všechny telefonáty pokud možno naráz.

Zorganizovaná domácnost bez chaosu

Tíží vás neuklizená domácnost, vidíte neustále jen “domácí práce” bez konce? Opět jste to vy, kdo může a má moc tento postoj změnit. Zkuste to jinak. Třeba podle mého návodu zde >>> v nově připravovaném e-booku (již brzdy zde na webu).

Dostatek energie

Ve snaze po efektivitě a naučených stereotypech “nejdřív práce, potom zábava” zapomínáme často poslouchat své tělo a vhodně odpočívat.

Při dlouhodobém nedostatku energie rozhodně nedosáhneme pocitu vybalancovaného života. Přitom své děti učíme, že si mají jít odpočinout, aby načerpaly energii. Tak proč to my sami neumíme?

Trápí i vás nedostatek energie? Nakoukněte sem do projektu “energie mámy” a načerpejte novou sílu nejen pro vaše každodenní aktivity.

Všímavost

Buďte všímaví! Nejen ke svému okolí, dětem a partnerovi, ale hlavně sami k sobě.

Všímejte si maličkostí jako jsou chutě, barvy, ale také vaše emoce a pocity, které každý den zažíváte. Zkuste se během dne několikrát zastavit a uvědomit si, co právě cítíte. A úplně nejvíc v těch chvílích, které se vám zdají nejvypjatější. Proč? Protože se v tu chvíli na tyto situace budete dívat z nadhledu.

Pracujte na věcech, které by mohly být podle vás jinak a lépe. Přes noc se možná nic nezmění, ale za měsíc/ dva/ tři…? Uvidíte sami 🙂 Mám to vyzkoušeno 😊

Stop prokrastinaci

Máte pocit, že prokrastinujete, aneb odkládáte neustále dokola úkoly, které je potřeba vyřešit? Máte z toho takový ten známý tíživý pocit?

Před tím, než si bez rozmyslu odpovíte ANO, zvažte, zda se skutečně jedná o prokrastinaci, nebo je potíž jinde. Např. v tom, že můžete být dlouhodobě vyčerpaní a z toho důvodu pak ani nemáte sílu do dalších úkolů.

Dneska totiž pod pojem prokrastinace schováváme veškeré odložení úkolů, i když to není ta pravá prokrastinace. Naopak, “odložit” ty úkoly, které nutně dnes nepotřebujeme vyřešit, bez pocitu provinění, nebo když nám naše tělo hlásí stopku, je podle mého názoru velké umění.

Z metody GTD jsem si odnesla super antiprokrastinační i velmi efektivní metodu řešení úkolů. Pokud narazíte na něco, co je potřeba udělat a víte, že vám to nezabere více jak dvě minuty, jděte do toho. Ze začátku to bude třeba “bolet”, tj. sakra moc se vám nebude chtít, ale efekt je úžasný.

Nejen, že budete mít ze sebe radost a nakopne vás to do dalších činností, ale také se vám nebudou kupit tyto miniúkoly, které následně zaberou fúru času, jen proto, že jsme je před tím odložili.

Byl pro vás článek inspirativní?

Sdílejte jej přátelům na facebooku, popř. mi napište na denisa@mama-management.cz, jaký je váš osobní postoj, když se řekne “mít vše hotovo” 🙂 

Pro více inspirace sledujte i nadále můj blog. 

Napsat komentář

Close Menu